Nowoczesna architektura : Wywiady AD: Peter Eisenman

Wczoraj pokazaliśmy wam podgląd, a tu jest pełny wywiad z jednym z najbardziej wpływowych współczesnych architektów.
Architekt, pedagog i teoretyk, uznany na arenie międzynarodowej Peter Eisenman był częścią ważnej generacji architektów i spopularyzował się wśród ogółu społeczeństwa, gdy był wystawiany w MoMA w 1969 roku jako jeden z New York Five.
Eisenman, wraz z Michaelem Gravesem, Charlesem Gwathmeyem, Johnem Hejdukiem i Richardem Meierem (drugim kuzynem Eisenmana) tworzyli grupę architektów, których twórczość stanowiła powrót do formalizmu wczesno-nowoczesnej architektury racjonalistycznej.
Eisenman uzyskał tytuł Bachelor of Architecture na Cornell University, tytuł magistra inżyniera z Columbia University, magister i doktorat.
dyplom z Cambridge University (Wielka Brytania).
Założył międzynarodowy think tank dla architektury, Instytut Architektury i Urbanistyki (IAUS), pełniąc funkcję dyrektora do 1982 roku i jednocześnie założył własną firmę architektoniczną.
Jako pedagog Eisenman uczył w najbardziej prestiżowych programach architektonicznych, takich jak Yale School of Architecture, Cambridge, Princeton, Harvard i Ohio State University.
Prace Petera Eisenmana obejmują zarówno szeroko zakrojone budownictwo mieszkaniowe i urbanistyczne, jak i instytucje edukacyjne i prywatne.
Często oznaczany jako dekonstruktywista Eisenman znany jest również z zawiłych rysunków.
Został doceniony za swoje zdolności projektowe, otrzymując Medal of Honor z nowojorskiej kapituły Amerykańskiego Instytutu Architektów w 2001 roku, Smithsonian Institution.
2001 Cooper-Hewitt National Design Award w Architekturze, a także został nagrodzony Złotym Lwem za całokształt twórczości na Biennale Architektury w Wenecji w 2004 roku.
W 2006 r.
Projekt Eisenmana na University of Phoenix Stadium dla Arizona Cardinals przyniósł mu tytuł jednego z pięciu najlepszych wynalazców w 2006 r.
Według badania popularnonaukowego.
Najnowsza książka Eisenmana Dziesięć budynków kanonicznych : 1950-2000 powraca na jedne z najważniejszych budynków minionego stulecia z krytycznym spojrzeniem, które musi przeczytać każdy architekt.
Projekty Eisenmana poprzednio prezentowane w Blogu: Miasto Kultury Dom VI Wideo Kredyty: JP Barrera (montaż), JC Labarca (kamera).
[hasła pokrewne: ile kosztuje wykopanie studni głębinowej, koszt wiercenia studni, merkury sanok ]

Powiązane tematy z artykułem: ile kosztuje wykopanie studni głębinowej koszt wiercenia studni merkury sanok